Teori, Pratiğe Uygulanabilir!

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya ki #enetkili25İK’cıyı seçtik. Cengiz Çatalkaya, blogundaki bir yazısında yurt dışında sıklıkla gördüğü ama Türkiye’de henüz yapılmamış olan “En Etkili 25 İK” çalışmasından bahsetti. Yazısında “Yok mu buna el atacak yürekli bir İK Blog yazarı” diye bir de not düşmüştü. Beklediği cevap gecikmedi, Ahmet Eryılmaz bu işe el attı ve proje süreci başladı. Proje süreci ile ilgili detaylı bilgi isterseniz Müge Arslan’ın güzel bir şekilde kaleme aldığı yazıyı okuyabilirsiniz. 

Bu Proje Türkiye’de ilk defa yapıldı ve böyle bir projenin parçası olmak, profesyonellerle birlikte çalışmak benim için hem zevkli hem de heyecanlıydı. Yazımın konusu aslında bu proje değil. Çünkü proje ile ilgili ekip arkadaşlarımın bloglarında yazdığı yazılar yeterli ve güzeldir. Ben projeyi yaparken teorik bilginin pratiğe dönüştürülmesi konusunu inceleyeceğim.

Question_Table

Türk Dil Kurumu teori (kuram) kelimesini “uygulamalardan bağımsız olarak ele alınan soyut bilgi” olarak tanımlamaktadır. Çalışanlar ise TDK’nın bu açıklamasını bazen desteklemektedir.

“-Evet ama işler gerçek hayatta böyle gitmez

-Uygulama her zaman farklı olabilir”

gibi cümleleri çok sık duyarsınız.

Peki teorik bilgi gerçekten uygulamalardan bağımsız mıdır? Su düyanın her yerinde basınç normal değerindeyken 100 °C’de kaynamaz mı? Teoride 2X2=4 iken uygulamada 5 mi etmektedir?

Teorinin pratiğe dönüşmeyeceğini düşünüyorsanız İktisat biliminin teorisyenleri Adam Smith’in, Keynes’in, Irving Fisher’in yanıldığını global ekonomi sistemimizin rastlantılar üzerine oluştuğunu teorinin sistemi anlatmadığını söyleyebiliriz.(!)

Pozitif bilimlerde teorinin pratikle ölçümü deney yoluyla yapılmaktadır. Bizim gibi sosyal bilimlerle ilgilenen İK’cıların teorik önermeleri  ise dene-yanıl, projenin başarısı, raporlar anketler vb. belirler

İnsan, yapı itibariyle biyolojik ve benzersiz bir canlıdır. Teknolojinin geliştiği günümüzde süper bilgisayarlarımız bile insan beyninin 1 saniyede yaptığı veri işleme sürecinin yapamamaktadır.  Benzersiz olduğumuz kadar karışık ve farklı bir türüz. Herkesin farklı düşünceleri, farklı hedefleri, farklı motivasyon noktaları vardır.

Her insan farklıdır ancak kültürümüz ortak bir birliktelik oluşturmaktadır. Kültürel normlar insanların toplum içerisinde nasıl davranacağından tutun toplum içerisinde nasıl başarılı sayılacağına kadar tüm standartları belirler. Genel müdür pozisyonunda olmak herkes için olumlu bir şeydir, Çalıştığı işinde terfi almak herkes için olumlu bir şeydir, arabanızı bir üst seviyeye çıkarmak herkes için olumlu bir şeydir.

Konuyla ilgili örnek verecek ve projeyle ilişkilendirecek olursam; Projede en sosyal 25 İK’cıyı belirlerken hangi standartlara göre belirleyecektik? Neye göre sosyal kime göre sosyal. İşte bu soruların yanıtı projenin başarısını belirleyecekti. Aday gösterilen İK’cıların tweetleri, yazıları, profilleri kültürel açıdan herkesin kabul edebileceği uygunluk, anlaşılırlık, uygulanabilirlik, kötü niyetli reklam olmaması gibi etkenlerle skalalara göre değerlendirildi. Ayrıca Klout ve Flowerwonk skorları da değerlendirilmeye alındı. Özetle; teorik olan herkes için kabul edilmiş normlara göre ölçüm, bir şekilde pratiğe dönüştürüldü.

İnsan Kaynakları uygulamalarını (işe alım, eğitim, performans) düşünün. İşe alım yapacaksınız adayı değerlendiriyorsunuz fakat elinizde herhangi bir kriteriniz yok! Çalışanınıza eğitim vereceksiniz ama hangi eğitime ihtiyacı olduğunu bilmiyorsunuz! (Tabi önce eğitime ihtiyacı olup olmadığı sorgulanmalıdır) Performansı iyi olduğu için zam yapacaksınız ama elinizde performans değerlendirme sisteminiz yok!

İşte burada teorik İK ve işletme bilgisinin devreye girmesi ve OBJEKTİF, SAYILARLA ÖLÇÜLEN BİR İK SİSTEMİNİN OLMASI GEREKMEKTEDİR

Teamwork_Connection

İnsan Kaynakları, en stratejik departmanlardan bir tanesidir. Bu stratejik departmanda karar alırken, uygularken ve ölçümleme yaparken yararlanacağınız yegane unsur Teorik bilgidir. Teorik bilgileriniz ise akademik birikiminiz, daha önce yapılan raporlar, anketler, kuramlar ve gözlemlerinizdir. Teorik bilgi uygun metot ve çalışmalarla pratiğe dönüştürülebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise tutum ve davranışları matematiksel verilere dönüştürmenizdir. Eğer dünyanın ortak dili İngilizceyse; evrenin ortak dili matematiktir.  Unutmayın; ölçemediğiniz işi yönetemezsiniz. İnsan Kaynakları Yönetimi’nde teoriler pratiğe dönüştürülebilinir.

İşin sırrı sistem kurma ve ölçümdür.

Emre İnanç Karakaş

İnsan Kaynakları Profesyoneli

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s