Sektör ve Sektörel Bilginin Önemi

Merhaba,

Bugün bir gıda mühendisi ile Linkedin üzerinden görüştüm. Gıda Perakendeciliğinde çalışan bir İK’cı olarak ISO 22000, Çapraz bulaşma, işe alım ve eğitim süreçlerinden bahsettik. Görüşme sırasında sektörün ve sektörel bilginin işe alım sürecinde çok etkili olduğunu fakat bu faktörün üzerinde yeterince durulmadığını fark ettim.

Olması gereken; bir ilana iş başvurusu yapmadan önce firma ile ilgili araştırma yapmak ve koşullar uygunsa ilana başvuru yapmaktır. Olan ise; adaylar firmanın adına bakmadan iş başvurusu yapıyor. Mülakatta ise “bizimle neden çalışmak istiyorsunuz? Bize başvurmanızın nedeni neydi?” gibi zor(!) sorular karşısında ter dökülüyor.

Firma hakkında araştırma yapmak şirkete verdiğiniz değeri ve firmadaki kariyer yaşamınızın uzun olup olmayacağı hakkında mülakatçıya fikir veriyor. Çünkü psikoloji gereği insanlar önemsediği şeylere zaman ayırır. Araştırma için  zaman ayırmıyorsa şirkete değil pozisyona başvuru yapıyordur.

İşe alımda firma araştırması bu kadar önemliyken firmanın bir üst kategorisi olan sektör önemsiz olabilir mi ?

Sektör seçimi önemlidir. Çünkü seçilen sektör pozisyonun ücret skalasını, çalışma şartlarını, kariyer haritasını vb. etkenleri belirler. Ayrıca mülakatlarda diğer adaylardan bir adım öne geçebilmeniz için size fırsat sağlar. İlanlara başvuru yapmadan önce mutlaka sektör ve firma araştırması yapılmalıdır. Sektör araştırması sayesinde mülakatta deneyimli olmasanız bile gelişime açık olduğunuzu ifade edebilir, araştırmacı yönünüzü belirtir ve en önemlisi İK’cı ile aynı jargonda konuşursunuz. Unutmayın; etkili iletişim iki tarafın aynı frekansta görüşmesine bağlıdır.

Emre İnanç Karakaş

İnsan Kaynakları Profesyoneli

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s