İK ve Teknoloji 

Merhaba,

Yapıcı eleştiriler önemlidir. Biraz sonra okuyacağınız makalem yapıcı eleştiri niteliğindedir. Makalemin ana düşüncesi herhangi bir markaya, kuruma veya meslek sahibine “ukalalık” yapmak değildir. Ana fikir, iş yapış şekillerimizi mükemmelleştirmek için profesyonellere ilham olmaktır.

Beni tanıyanlar bilir teknolojiyi severim. Teknoloji, hayatımızı kolaylaştırır. İş yaşamında teknoloji verimliliğimizi arttırmış bize yeni pazarlar açmıştır. Bilgisayarlar, teknolojinin bize sağlamış olduğu en iyi üründür. Bilgisayar bölümü okumadım. Bir bilgisayar mühendisi değilim Ben İnsan Kaynakları Uzmanıyım ve bugünkü yazımı son kullanıcı sıfatıyla yazıyorum.

İş yaşamında hızlı ve doğru karar almak stratejiktir. Akıllı telefonlar ve tablet PC’ler bizi mobil kılmıştır. Peki bu cihazlardan yeterince yararlanabiliyor muyuz? Bence hayır. Rapor hazırlamak, logo tasarlamak, eğitim tasarımı yapmak, hatta yazı yazmak için hala hantal notebooklara, masaya ve sandalyeye ihtiyacımız var. Çünkü bu yazdıklarımı yapabilecek programlar bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Mobil cihazlardaki uygulamalar bilgisayarlar için tasarlanmış programların gölgeleridir. İşin içine fare klavye Kullanma alışkanlığı da girdiğinde mobil cihazlar (akıllı telefonlar, tabletler) pahalı oyuncaklar olmadan öteye geçemiyor. Mobil cihazlar aslında birer ekrandan ibarettir onları işlevsel kılan şey uygulamalardır.

Şimdi iş ilanını tablet veya telefon kullanarak çıkmak zorunda olduğunuzu düşünün. Önce internet tarayıcısını açacaksınız. Bir tuşa tıklamak için ekranı büyütmek zorunda kalacaksınız. Bir şey yazmak istediğinize alttan klavye çıkacak ekranın tümünü göremeyeceksiniz. Yazıyı yazsanız bile karakterlerin uyumluluk sorunları olacak. * şeklinde madde işareti ekleyeceksiniz ilanı yayınladıktan sonra # olarak görülecek. Tabi parmağınız ekranın yanlış bir yerine dokunmazsa adımlar bunlardır 🙂 Ne kadar kolay(!) değil mi? Bir de ilana başvuran adayların CV’ lerini mobil cihazlar üzerinden incelediğinizi düşünün. Adayın cv’si açılacak farklı bir uygulama pdf okuyucuyu açacak, Cv’yi yazdırmak isteyeceksiniz yazdırtmayacaksınız vs vs vs

Saha işe alımında mobil olmak çok önemlidir. Açıkçası hantal bir bilgisayarı taşımaktansa tabletimi taşımak daha opsiyonel . Fakat kariyer sitelerine tablet üzerinden yukarıdaki kolay(!) adımları geçerek kullanmak zorunda kalıyorum. Bence kariyer siteleri özellikle işverenler için güçlü, pratik uygulamalar geliştirmek zorunda.

Sadece kariyer siteleri mi? ERP yazılım şirketleri, eğitim şirketleri, sosyal portallarda gölge uygulama yerine işlevsel uygulamaları yapmak zorunda. Nasıl yapacaklarını yazılımcılara bırakıyorum. Dedim ya; son kullanıcı olarak yazıyorum. İşe yarar mobil uygulamalar sahaya inen biz İK’cıların işlerini daha fazla kolaylaştırmaktadır.

Emre İnanç Karakaş

İnsan Kaynakları Profesyoneli

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s