Salon İK & Saha İK

Merhaba,
Akademik bilgi, pusula ve harita ikilisi gibidir. Doğru istikameti ve nerede olduğunuzu gösterir. Herşey yer almaz akademik eğitimde. Bu sebeptendir ki; şirketler eğitim birimi kurmakta ve çalışanlarını eğitmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi, bilindiği üzere ithal ettiğimiz bir kavramdır. İK ne olmalı ne olmamalı derken Türk Piyasaları artık İK’yı -tam sayılmasa da- içselleştirmiş ve misyonlar vermiştir. Genel olarak ücret, işe alım, eğitim yönetimleri İK bünyesinde bulunmaktadır. Organizasyon büyüdükçe İK’nın sorumluluk alanında büyümekte ve diğer fonksiyonlarıda yerine getirmektedir. Özetle; Türk tipi işletme yönetimde İK’nın büyüklüğünü, yetkisini ve “gücünü” organizasyonun büyüklüğü ve üst yönetimin İK’ya bakışı belirlemektedir.

Yetkisel anlamda sektörde burada çok önemlidir. Sektör demişken bazı sektörler vardır perakende, banka, satış gibi kurumların organizasyonu dağınık bir yapıdadır. Dağınık yapı içerisinde pozisyonları hızlı kapatabilmek, saha (satış/pazarlama) ile dirsek teması çalışmak için İK Yöneticileri sahada Insan kaynakları çalışanları istihdam etmektedir. Bu İK çalışanlarına Bölge İK, Saha İK gibi unvanlar verilmektedir.

Bir de merkez kadrosunda Istihdam edilen İK’cılar vardır. Bu İK’cılar ise Merkez İK veya Salon İK denilmektedir.

(Yazımda kafiye anlamı olduğu için kavramlar Saha ve Salon İK şeklinde işlenecektir)

Her iki pozisyonda İK olmakla ve İK fonksiyonlarını yerine getirmekle birlikte; bu iki pozisyon  aslında ekonomiye, firmaya, problemlere, çözümlere daha farklı yaklaşmaktadır. Bu farklı bakış sebebiyle aralarında farklılıklar vardır. Bu farklılıkları işlerken genelleme yapıldığını ve önermelerin çalışana, kurum kültürüne göre değişebileceği unutulmamalıdır.

 • Salon İK merkez ofis ortamında, Saha İK ise sahada çalışmaktadır,
 • Salon İK, insan kaynakları fonksiyonlarından birisinde uzmanlaşmıştır. Saha İK ise sorumlu olduğu alan, çalışan sayısı vb. parametreler küçük olduğu için insan kaynaklarının tüm fonksiyonlarını yerine getirir,
 • Salon İK için prosedürler, protokoller, emir komuta zinciri önemlidir,
 • Saha İK’da ise hedeflerin ne olursa olsun gerçekleşmesi önemlidir,
 • Saha İK prosedürleri angarya iş olarak görür,
 • Saha İK biraz daha esnek çalışma saatlerinde çalışmaya alışkındır Salon İK’nın ise zamanı daha planlıdır,
  (Hal böyle olunca sahada vaktini istediği gibi değerlendirir. Salon İK ise üst yönetime yakın olduğu için hep göz önündedir. “Arazi” olma gibi şansı yoktur çünkü lokasyonu arazi değil ofistir, ;))
 • Salon İK sisteme odaklıdır Saha İK ise duruma/olaya odaklıdır,
 • Salon İK plaza dilini kullanır. Saha İK ise yerel şiveleri kullanır,
 • Salon İK daha sakin dingin yapıdadır. Saha İK ise daha heyecanlı, hareketli bir yapıdadır,
 • Salon İK stratejik Saha İK ise daha pragmatik düşünür,
 • Salon İK için prestij, saha İK için ücret ön plandadır,
 • Salon İK çoğunlukla kurumun tamamını, Saha İK ise sorumlu olduğu alanı düşünür.

Bunlar benim gözlemlediğim farklardır. Peki hangisi iyidir,  güçlüdür? diye sorarsanız. Yanıt veremem. Çünkü ikisininde aynı mesleği yapmasına karşın görev ve sorumlulukları, çalışma koşulları farklıdır.

Teşbihte hata olmaz. Saha İK bir F-35 savaş uçağı ise Salon İK bir Discovery  uzay mekiğidir.

Discovery, atmosferi inceleyecek, bilimsel araştırma yapacak, kuş bakışı analiz yapacak,ve koordinasyonu sağlayan uyduları yerleştirecek ki; F-35 aldığı verilerle hedefine başarılı sortiler gerçekleştirebilsin. Bu sebeple her iki İK’da son derecede gerekli ve stratejik pozisyondur. Adsız

Fikrimce fırsatınız varsa; her iki pozisyonda da çalışın, deneyim elde edin.  Dikkat etmeniz gereken nokta; kariyer basamaklarını daha çok merkez kadro çıkar.

Emre İnanç Karakaş 
İnsan Kaynakları Profesyoneli 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s